Skip to main content

Socijalno osiguranje je deo socijalne politike i socijalne zaštite jedne zemlje. Socijalno osiguranje garantuje materijalno obezbeđenje i zdravstvenu zaštitu zaposlenima i članovima njihovih porodica. Socijalno osiguranje obuhvata nekoliko vrsta osiguranja: zdravstveno osiguranje, penzijsko osiguranje, invalidsko osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti. Pored obaveznog socijalnog osiguranja (državnog), postoji i dobrovoljno (privatno). Prava iz socijalnog osiguranja su regulisana u domaćem zakonodavstvu brojnim zakonima, dok su na međunarodnom nivou uređena međunarodnim sporazumom o socijalnom osiguranju.

Međunarodni sporazumi o socijalnom osiguranju su ugovori kojima se usklađuje primena nacionalnih zakonskih regulativa zemalja potpisnica sporazuma (ugovornica) u oblasti socijalnog osiguranja.

Međunarodni ugovori o socijalnom osiguranju uređuju pitanja kao što su: jednak tretman osiguranika obe države ugovornice u okviru nacionalnog zakonodavstva, primena pravila kojima se tačno utvrđuje da li se primenjuje zakonodavstvo jedne ili druge države ugovornice, primena pravila i zakonskih regulativa za očuvanje stečenih prava iz oblasti socijalnog osiguranja za sve osiguranike, osiguranje isplate novčanih davanja u slučaju promene prebivališta u drugu državu ugovornicu. Kako bi neko lice (osiguranik) steklo uslov za primenu međunarodnog sporazuma o socijalnom osiguranju neophodno je da poseduje potvrdu od nadležnog državnog organa (nosioca obaveznog socijalnog osiguranja) kojom dokazuje da je obavezno socijalno osigurano u svojoj državi.

Sprovođenje međunarodnog sporazuma o socijalnom osiguranju uključuje sledeće institucije: nadležni nosioci socijalnog osiguranja, Direkcija Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Direkcija Pokrajinskog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, sa nadležnim filijalama za penzijsko i invalidsko osiguranje, Republički fond za zdravstveno osiguranje sa svojim organizacionim jedincima i organizacione jedinice Nacionalne službe za zapošljavanje, uz saradnju, po pojedinim pitanjima, sa nadležnim ministarstvima (Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvom zdravlja). Zavod za socijalno osiguranje prati sve korake sprovođenja međunarodnih sporazuma u socijalnom osiguranju.

Međunarodni sporazumi o socijalnom osiguranju sprovode se u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja i zdravstvenog osiguranja i to od strane nosilaca zdravstvenog i penzijskog i invalidskog osiguranja u Republici Srbiji i nadležnih inostranih organizacija zdravstvenog i penzijskog i invalidskog osiguranja. Sam postupak se sprovodi pred nadležnom filijalom zdravstvenog osiguranja i inostranom organizacijom zdravstvenog osiguranja. Ukoliko osiguranik treba potvrdu na dvojezičnom obrascu o pravu na korišćenje zdravstvene zaštite za vreme privremenog boravka u inostranstvu, izdaje je nadležna filijala zdravstvenog osiguranja kod koje je lice osigurano. Ukoliko državljani Republike Srbije privremeno borave u državi ugovornici, za sva pitanja i postupke, obuhvaćene međunarodnim sporazumom o socijalnom osiguranju, nadležna je inostrana organizacija zdravstvenog osiguranja zemlje ugovornice. Osiguranici, koji nisu državljani Srbije, već privremeno borave u njoj, a dolaze iz zemalja ugovornica, sve obrasce predaju filijali zdravstvenog osiguranja nadležnoj prema mestu njihovog privremenog boravka.

Za osiguranike, koji su boravili na teritoriji zemalja bivše SFRJ, nadležnost pripada filijali za penzijsko i invalidsko osiguranje na čijem području je osiguranik bio poslednji put osiguran, a ako je od prestanka osiguranja do pokretanja postupka proteklo 12 meseci, nadležna je filijala na čijem području lice ima prebivalište. Za primenu međunarodnog sporazuma o socijalnom osiguranju zaključenim sa drugim državama nadležne su Direkcija Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje u Beogradu i Direkcija Pokrajinskog fonda u Novom Sadu. Države sa kojima Republika Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju su: Austrija, Azerbejdžan, Australija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Velika Britanija, Grčka, Danska, Italija, Kanada, Kvebek, Kina, Kipar, Libija, Luksemburg, Mađarska, Severna Makedonija, Nemačka, Norveška, Panama, Poljska, Rumunija, Ruska Federacija, Slovačka, Slovenija, Tunis, Turska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Švajcarska i Švedska.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd, pored brojnih advokatsko-pravnih usluga, pruža i sve usluge usmerene na ostvarivanje prava na penziju po osnovu međunarodnih sporazuma o socijalnom osiguranju, bilo da je reč o starosnoj, invalidskoj ili inostranoj penziji. Kancelarija podnosi zahteve za ostvarivanje prava na penziju po osnovu međunarodnih sporazuma, kao i svu prateću dokumentaciju nadležnim institucijama i prati pravni postupak do njegove realizacije.