Nematerijalna šteta se javlja kao posledica protivpravne radnje kojom je povređeno lično dobro nekog lica. Nematerijalna šteta obuhvata pretrpljeni bol, povredu časti, ugleda, patnju, strah, narušavanje privatnosti, psihičkog zdravlja i slično. Nematerijalna šteta se ne može izmeriti kao fizički, opipljiv gubitak iskazan direktno u novcu tj. u materijalnom smislu, te je sud taj koji određuje iznos naknade nematerijalne štete na osnovu okolnosti svakog konkretnog slučaja, stepena pretrpljene štete i svih faktora koji bili od uticaja na težinu pretrpljene nematerijalne povrede odnosno štete. Prema zakonu, novčana naknada na ime nematerijalne štete oštećenom licu može se dosuditi samo ako se povreda tog lica iskaže u nekom od definisanih vidova nematerijalne štete i pod uslovom da jačina i trajanje bolova i straha to opravdavaju. Naknadom nematerijalne štete se pruža kompenzacija oštećenom za štetu koju je pretrpeo. Naknada nematerijalne štete ima za cilj da, oštećeno lice, uspostavi i dovede u normalno stanje usled narušene psihičke ravnoteže, nastale pričinjenom moralnom štetom. U slučaju ostvarivanja prava na naknade nematerijalne štete putem suda, poželjno je angažovati advokata za naknadu štete. Angažovani advokat za naknadu štete će zastupati interese stranke pred sudom, tokom sudskog postupka, a posebno u pregovorima sa stranom koja je prouzrokovala štetu ili sa osiguravajućom kompanijom od koje se može potraživati naknada. Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd, sa svojim timom pravnih stručnjaka za oblast naknada štete, pruža sve usluge iz ove oblasti (naknada materijalne i nematerijalne štete). Kancelarija pruža savetodavne usluge, usluge pokretanja tužbe i zastupanja u postupku za naknadu štete, kao i vansudskim poravnanjem.
Razlikuju se dve vrste moguće štete – materijalna i nematerijalna šteta. Materijalna ili imovinska šteta se određuje kao vrsta štete koja podrazumeva stvarni, opipljivi gubitak vezan za imovinu oštećene osobe (oštećenje, uništenje ili gubitak imovine, svi troškovi i gubici finansijski merljivi). Za razliku od materijalne, nematerijalna šteta se ne odnosi na materijalne ili imovinske gubitke, već na povrede ličnih prava i interesa pojedinca. Za pretrpljenu štetu, bilo materijalnu ili nematerijalnu, pojedinac ima pravo na naknadu štete. Naknada štete je vid sankcije za pričinjenu štetu, čija je visina proporcionalna šteti. Naknada štete obuhvata obavezu jedne strane (dužnika) da drugoj strani (poveriocu) nadoknadi pretrpljenu štetu.
Nematerijalna šteta se javlja kao posledica protivpravne radnje kojom je povređeno lično dobro nekog lica.
Nematerijalna šteta obuhvata pretrpljeni bol, povredu časti, ugleda, patnju, strah, narušavanje privatnosti, psihičkog zdravlja i slično. Nematerijalna šteta se ne može izmeriti kao fizički, opipljiv gubitak iskazan direktno u novcu tj. u materijalnom smislu, te je sud taj koji određuje iznos naknade nematerijalne štete na osnovu okolnosti svakog konkretnog slučaja, stepena pretrpljene štete i svih faktora koji bili od uticaja na težinu pretrpljene nematerijalne povrede odnosno štete. Prema zakonu, novčana naknada na ime nematerijalne štete oštećenom licu može se dosuditi samo ako se povreda tog lica iskaže u nekom od definisanih vidova nematerijalne štete i pod uslovom da jačina i trajanje bolova i straha to opravdavaju. Naknadom nematerijalne štete se pruža kompenzacija oštećenom za štetu koju je pretrpeo. Naknada nematerijalne štete ima za cilj da, oštećeno lice, uspostavi i dovede u normalno stanje usled narušene psihičke ravnoteže, nastale pričinjenom moralnom štetom.
Naknada nematerijalne štete može biti u vidu:
- objavljivanja presude ili ispravke,
- novčane naknade, naknade buduće štete,
- novčane naknada u slučaju smrti ili teškog invaliditeta,
- satisfakcije u posebnim slučajevima,
- nasleđivanja i ustupanja potraživanja naknade nematerijalne štete,
- podeljene odgovornosti i sniženja naknade nematerijalne štete.
Ostvarenje prava na naknadu nematerijalne štete, putem sudskog postupka, podrazumeva da oštećena strana podnese tužbu protiv počinitelja štete. Pored sudskog postupka, naknadu nematerijalne štete oštećeni može ostvariti i vansudskim putem u vidu poravnanja. Kod poravnanja, strane se usaglašavaju oko iznosa na ime odštetnog zahteva.
U slučaju ostvarivanja prava na naknade nematerijalne štete putem suda, poželjno je angažovati advokata za naknadu štete. Advokat za naknadu štete daje procenu individualnog slučaja, bazirano na analizi okolnosti. Pored pokretanja tužbe, prikupljanja dokumentacije, advokat za naknadu štete može pružiti veliku pomoć kod utvrđivanja i definisanja visine same naknade. Angažovani advokat za naknadu štete će zastupati interese stranke pred sudom, tokom sudskog postupka, a posebno u pregovorima sa stranom koja je prouzrokovala štetu ili sa osiguravajućom kompanijom od koje se može potraživati naknada. Ukoliko se stranka odluči za vansudski postupak tj. ako je on moguć, advokat za naknadu štete ima za cilj da postigne pravednu nagodbu i poravnanje, čime se smanjuju troškovi suđenja i vreme.
Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd, sa svojim timom pravnih stručnjaka za oblast naknada štete, pruža sve usluge iz ove oblasti (naknada materijalne i nematerijalne štete). Kancelarija pruža savetodavne usluge, usluge pokretanja tužbe i zastupanja u postupku za naknadu štete, kao i vansudskim poravnanjem.