Skip to main content

Kod privrednog društva se razlikuju opšti i pojedinačni pravni akti društva. Opšti akti privrednog društva su oni akti koji uređuju određene odnose na opšti način, obavezni su za sva društva, u odgovarajućoj su, zakonski propisanoj formi i postoji obaveza njihovog objavljivanja na propisan način. Opštim pravnim aktima privrednih društava, smatraju se: statuti (karakteristični za akcionarsko društvo), kolektivni ugovori, pravilnici o radu, pravilnici o rešavanju stambenih potreba zaposlenih, pravilnici o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta, proceni rizika, pravilnici o vođenju poslovnih knjiga i računovodstvenoj politici, zaštiti od požara, pravilnici o troškovima reklame i propagande i troškovima reprezentacije, pravilnici o javnim nabavkama male vrednosti, čuvanju poslovne tajne, poslovnici i pravila o disciplini i ponašanju zaposlenih. Druga kategorija akata privrednog društva su pojedinačni pravni akti. Pojedinačne pravne akte svako privredno društvo donosi u skladu sa svojom delatnošću i principima poslovanja. U pojedinačne pravne akte se ubrajaju: osnivački akti, ugovori članova društva, ortaka i sl., programi rešavanja viška zaposlenih, odluke o izdavanju odnosno poništenju akcija i drugi akti poslovne politike društva, cenovnici, tarife, odluke o spajanju, odluke o podeli, odluke o odvajanju i svi drugi akti o statusnim promenama društva.

Statut privrednog društva je obavezan pravni akt, koji je karakterističan za sva akcionarska društva.

Prema Zakonu o privrednim društvima, akcionarsko društvo pored osnivačkog akta ima i statut kojim se uređuje upravljanje društvom i druga pitanja u skladu sa zakonom, ako posebnim zakonom nije drugačije propisano. Statut se sačinjava se u pisanoj formi i registruje se u skladu sa zakonom o registraciji. Ukoliko je statut sačinjen kao elektronski, odnosno digitalizovani dokument registruju se u elektronskom obliku, u skladu sa zakonom o registraciji. Prvi statut društva donose akcionari koji osnivaju društvo, i može pored osnovnih elemenata da sadržati i odredbu kojom se imenuju direktori, odnosno članovi nadzornog odbora. Statut akcionarskog društva može da se menja odlukom skupštine ili drugog organa određenog Zakonom o privrednim društvima.

Obavezni elementi statuta akcionarskog društva, u skladu sa zakonom, su: poslovno ime i sedište društva; pretežna delatnost društva; podaci o visini upisanog i uplaćenog osnovnog kapitala, kao i podaci o broju i ukupnoj nominalnoj vrednosti odobrenih akcija, ako postoje; bitni elementi izdatih akcija svake vrste i klase u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, a kod akcija koje nemaju nominalnu vrednost i iznos dela osnovnog kapitala za koji su one izdate, odnosno računovodstvena vrednost, uključujući i eventualne obaveze, ograničenja i privilegije vezane za svaku klasu akcija; vrste i klase akcija; posebni uslovi za prenos akcija, ako postoje; postupak sazivanja skupštine; određivanje organa društva i njihovog delokruga, broja njihovih članova, bliže uređivanje načina imenovanja i opoziva tih članova, kao i načina odlučivanja tih organa; druga pitanja za koja je ovim ili posebnim zakonom određeno da ih sadrži statut akcionarskog društva.

U postupku osnivanja privrednog društva, a naročito akcionarskog društva može se angažovati advokat za privredno pravo. Advokat za privredno pravo pruža usluge savetovanje u vezi načina rada privrednih subjekata i sastavljanja svih pravnih akata, kako obaveznih, tako i pojedinačnih. Advokat za privredno pravo izrađuje osnivačke i druge akte društva i promenu u postojećim aktima, pruža usluge zaključivanja ugovora sa drugim privrednim društvima, kao i zakup, kupovina i prodaja poslovnog prostora. Pravne usluge lica čija je specijalnost privredno pravo (advokat za privredno pravo) izrađuje i dokumenta koja su potrebna za skupštinu društva – akcionara, za sednice odbora, vrši u skladu sa potrebama društva i promenu adrese sedišta, promenu delatnosti u registrima, promenu naziva i imena društva, promenu pravne forme društva, kao i promenu u registrima koje se tiču osnovnih podataka privrednog društva. Kod širenja poslovanja društva, bilo u domaćim ili međunarodnim okvirima, advokat za privredno pravo pomaže kod osnivanja ogranaka društva i poslovnica. U slučaju da je društvo suočeno sa sporovima iz privrede, advokat za privredno pravo vrši zastupanje pred sudom u privrednim sporovima, kao i zastupanje na arbitraži pri Privrednoj komori.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd, zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu i stručnosti tima kancelarije, pruža sve pravne usluge iz oblasti korporativnog prava odnosno privrednog i trgovinskog prava.