Privredno pravo je pravna oblast kojom se regulišu privredne aktivnosti i pravno-ekonomski odnosi između pravnih i fizičkih lica, koja učestvuju u privrednim tokovima. Privredno pravo obuhvata sve one pravne norme i oblasti, kojima se uređuju sve aktivnosti od značaja za rad privrednih društava i preduzetnika.
Privredno pravo se bavi pitanjima kao što su osnivanje i registracija pravnih lica, ugovorni odnosi između pravnih lica, zaštita konkurencije, radno pravo, pravo intelektualne svojine, stečaj i likvidacija privrednih društava.
Privredno pravo omogućava poslovanje privrednih subjekata pod istim privrednim uslovima i u pravno sigurnom privrednom okruženju. Subjekti privrednog prava (privredni subjekti) su sva fizička i pravna lica, organizovana u formi preduzetnika, privrednih društava u vidu ortačkog društva, komanditnog društva, društva sa ograničenom odgovornošću, akcionarska društva, kao i drugi oblici obavljanja privrednih delatnosti u skladu sa posebnim zakonima kao što su zadruge, banke, berze, osiguravajuća društva, javna preduzeća koje osniva država.
Kao najvažniji elementi privrednog prava mogu se izdvojiti:
- predmet privrednog prava – privredno pravo uređuje odnose između privrednih subjekata i reguliše pravila tržišnog poslovanja, ugovorne odnose, kao i obaveze koje proističu iz privrednih transakcija;
- izvori privrednog prava: ustav (kao najviši pravni akt), zakoni (centralno mesto Zakon o privrednim društvima, Zakon o obligacionim odnosima, Zakon o stečaju, Zakon o zaštiti konkurencije), podzakonski akti, međunarodni izvori;
- podgrane privrednog prava: trgovačko pravo (uređuje trgovačke ugovore, promet robe i usluga), pravo privrednih društava (uređuje pitanja kao što su osnivanje, upravljanje i likvidaciju privrednih društava), stečajno pravo (reguliše postupke rešavanja nelikvidnosti i nesolventnosti privrednih društava), pravo konkurencije (zaštita tržišne konkurencije i zabrana monopola), finansijsko pravo (reguliše oporezivanje i finansijsko poslovanje privrednih subjekata) i međunarodno privredno pravo (bavi se odnosima između stranih privrednih subjekata);
- ključne pravne institucije, vezane za privredno pravo obuhvataju privredne sudove (sudovi specijalizovani samo za rešavanje sporova u privrednom pravu) i Agencija za privredne registre (APR) u kojoj se vrši registracija privrednih subjekata;
- osnovni principi privrednog prava, kao osnovna pravila i smernice koje oblikuju pravni okvir za regulisanje privrednih aktivnosti i odnosa između privrednih subjekata, njihovog odnosa prema državnim institucijama i trećim licima (sloboda ugovaranja, ravnopravnost učesnika, zaštita tržišne konkurencije, efikasnost).
Privredno pravo ima veliki praktični značaj za sve učesnike u privrednim tokovima. Privredno pravo pomaže u razumevanju osnivanja i upravljanja preduzećima, obezbeđuje zakonitost poslovanja, daje pravnu sigurnost privrednim subjektima, olakšava rešavanje poslovnih sporova, omogućava međunarodno privredno poslovanje.
Sva pitanja u vezi zakonskih normi iz privrednog prava su u delokrugu rada pravnog stručnjaka za privredno pravo – advokat za privredno pravo. Advokat za privredno pravo pruža pravnu pomoć prilikom osnivanja privrednih društava bez obzira na njihovu formu (ortačka društva, društva sa ograničenom odgovornošću, komanditna društva i akcionarska društva). Advokat za privredno pravo pruža usluge vezane za registraciju privrednih subjekata u APR-u i izrađuje sva neophodna dokumenta za registraciju (osnivački akt, statut i drugo). Advokat za privredno pravo pruža usluge koje se odnose i na prestanak privrednog društva, potom pravne usluge koje se bave ugovorima robnog prometa i definisanjem ugovornih odnosa. Advokat za privredno pravo zastupa stranke pred nadležnim institucijama, pred poreskim i drugim državnim organima. Prilikom gašenja pravnih lica, advokat za privredno pravo izrađuje sva interna dokumenta i vrši prijavu nadležnim institucijama vezanim za prestanak rada privrednih društava. Ukoliko dođe do pokretanja tužbe vezanih za poslovanje, advokat za privredno pravo zastupa stranke pred nadležnim privrednim sudom, sastavlja tužbu i pribavlja neophodnu dokumentaciju (dokaze) za suđenje.