Skip to main content

Poresko pravo je deo objektivnog prava koji uređuje fiskalne javne prihode – poreze. Poresko pravo je nastalo iz finansijskog prava, kao grane javnog prava. Poresko pravo reguliše pravne odnose između države i javnih tela, pravne odnose između privrednih i finansijskih subjekata međusobno i pravne odnose između privrednih i finansijskih subjekata i države (i njenih institucija). Poresko pravo se deli na opšte poresko pravo i posebno poresko pravo. Opšte poresko pravo se odnosi na norme kojima se uređuju poreska činjenična stanja vezana za sve vrste poreza (definicija poreskog obveznika, poreske stope ili poreske osnovice). Posebno poresko pravo se odnosi na one zakonske norme koje uređuju pojedine vrste poreza (PDV, porez na kapitalnu dobit, porez na imovinu itd.).

Pravni aspekti poreskog prava se posmatraju kao skup pravnih principa, pravila i odnosa koji regulišu oblast oporezivanja.

Pravni aspekti poreskog prava uključuju različite grane prava, počev od ustavnog i upravnog prava, pa do međunarodnog prava i pravne zaštite poreskih obveznika.

Kao ključni pravni aspekti poreskog prava izdvajaju se:

  • ustavna osnova oporezivanja,
  • poreski suverenitet,
  • poreski obveznici i njihova prava,
  • poreska administracija,
  • poreski postupak,
  • sankcije i odgovornosti.

Poresko pravo mora biti usklađeno sa ustavnim pravom i ustavnim principima zakonitosti, jednakosti i zaštite imovine. Iz ustavnih principa proizilazi da porezi mogu da se uvode i menjaju samo na osnovu zakona, isti način tretmana svih poreskih obveznika, a oporezivanje ne sme da dovede do nezakonitog oduzimanja imovine.

Poreski suverenitet označava pravo države da samostalno uređuje i sprovodi poresku politiku na svojoj teritoriji – uvođenje poreza, određivanje poreskih obaveza, naplata poreza i njegova kontrola. Često je poreski suverenitet države ograničen međunarodnim ugovorima, ako što je ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.

Poreski obveznici su sva fizička i pravna lica koja su u obavezi plaćanja poreza. Prava poreskih obveznika uključuju pravo na informisanje, podnošenje žalbe, pravnu sigurnost i zaštitu od zloupotreba od strane poreskih organa. Poreski obveznici imaju obavezu da pravovremeno podnose poreske prijave i plaćaju poreze u skladu sa propisanim rokovima.

Poreska administracija obuhvata sve akte poreske uprave, a koji moraju biti u skladu s načelima zakonitosti, proporcionalnosti i nepristrasnosti.

Poreski postupak je postupak koji se vodi pred poreskim institucijama povodom poreza i poreskih obaveza, i obuhvata pravila i radnje, kao što su: podnošenju poreskih prijava, utvrđivanje poreskih obaveza, sprovođenja inspekcijske kontrole, sankcije za nepoštovanje poreskih propisa, pravo na žalbu i sudsku zaštitu.

Nepoštovanje poreskih obaveza povlači i zakonske sankcije. Sankcije mogu biti: novčane, prekršajne ili krivične. Kod pravnih lica, za nepoštovanje poreskih obaveza, se kažnjava (pored pravnog lica) i odgovorno lice u pravnom licu.

Često tumačenje pravnih aspekata poreskog prava zahteva stručnu pravnu pomoć – pravnih poreskih savetnika i advokata za poresko pravo (advokat za poreze). Advokat poresko pravo (advokat za poreze) pruža sve pravne usluge vezane za konsultacije u pogledu zakonskih propisa, koji se odnose na poreski sistem, privredne subjekte i fizička lica. Advokat poresko pravo (advokat za poreze) pomaže u razumevanju poreskih propisa, poreskih obaveza i pruža sve informacije o aktuelnim poreskim olakšicama i mogućnostima za smanjenje poreskog opterećenja fizičkih lica i preduzetnika. Advokat poresko pravo (advokat za poreze) priprema i podnosi poreske prijave (na prihod i imovinu), prisustvuje tokom inspekcijskih pregleda i pruža podršku u izjašnjavanju prema inspektorima, zastupajući najbolje interese klijenta. Advokat za poreze (advokat za poresko pravo) posebnu pažnju posvećuje sledećim poreskim uslugama: poresko savetovanje pravnih lica iz različitih poreskih oblasti, savetovanje u vezi poreza na dohodak građana, konsultacije u vezi PDV-a, poreza na imovinu i poresko planiranje. Advokat poresko pravo (advokat za poreze) zastupa fizička lica u poreskim postupcima i u upravnom sporu protiv odluka Poreske uprave i tokom žalbenih postupaka.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd ima dugogodišnje iskustvo u oblasti poresko pravo. Kancelarija nudi pravne usluge iz oblasti poresko pravo, koje obuhvataju pravna pitanja vezana za poresko savetovanje, upravljanje poreskom politikom fizičkih i pravnih lica u cilju optimizacije i racionalizacije troškova, kao i zastupanje pred svim poreskim institucijama.