Skip to main content

Porodično pravo u Srbiji je regulisano Porodičnim zakonom. Ovim zakonom uređuju se: brak i odnosi u braku, odnosi u vanbračnoj zajednici, odnosi deteta i roditelja, usvojenje, hraniteljstvo, starateljstvo, izdržavanje, imovinski odnosi u porodici, zaštita od nasilja u porodici, postupci u vezi sa porodičnim odnosima i lično ime. Porodično pravo se može podeliti i na lično porodično pravo i imovinsko porodično pravo.

Porodični zakon Republike Srbije detaljno uređuje sva pravna pitanja vezana za razvod braka, kao što su: postupak razvoda braka, prava i obaveze supružnika, pitanja vezana za decu i imovinu supružnika nakon razvoda.

Razvod braka ili bračni spor je, prema Porodičnom zakonu, prestanak zajedničkog života supružnika usled ozbiljno i trajno narušenih bračnih odnosa, zbog kojih više nije moguć suživot supružnika.

Zakonom je predviđeno da postoje dva načina za razvod braka – sporazumni razvod braka i razvod braka po tužbi. Ukoliko među supružnicima postoji saglasnost oko svih bitnih pitanja (podela zajedničke imovine, starateljstvo nad decom, izdržavanje) moguć je sporazumni razvod braka. Sporazumni razvod braka, pored sporazuma o razvodu, zahteva i postojanje sporazuma o vršenju roditeljskog prava i sporazuma o deobi zajedničke imovine. Sporazumi razvod braka se pokreće predlogom za razvod braka pred sudom, a okončava sudskom presudom. Sporazumni razvod braka se najčešće završava na jednom ročištu. Razvod braka po tužbi postoji kada nema saglasnosti između supružnika o okončanju bračne zajednice i ostalim važnim pitanjima. Razvod braka po tužbi se pokreće podnošenjem tužbe za razvod braka mesno nadležnom sudu u vidu tužbe. Tužba za razvod braka je zahtev jednog od supružnika upućen sudu, a koji će svojom presudom proglasiti prestanak bračne zajednice. Tužba za razvod braka je inicijalni akt kojim se pokreće sudski postupak (brakorazvodni spor).

Razlozi za razvod braka mogu biti: nepomirljive razlike između supružnika, nečije ponašanje koje ozbiljno ugrožava bračnu zajednicu, duži period razdvojenosti, nasilje u porodici i sve ono što dovodi do trajno poremećenih bračnih odnosa, zbog kojih supružnici ne mogu ostvarivati dalji suživot.

Porodični zakon definiše i pitanje roditeljska prava kod razvoda braka. Roditeljsko pravo izvedeno je iz dužnosti roditelja i postoji samo u meri koja je potrebna za zaštitu ličnosti, prava i interesa deteta. Razvod braka mora biti okončan tako da su prava deteta prioritet. Donošenjem presude o razvodu braka, sud odlučuje ko će vršiti roditeljsko pravo u slučaju da se supružnici ne dogovore. Drugi roditelj, kod kog dete ne živi, ima pravo na redovne kontakte sa detetom, osim u onim slučajevima kada bi to ugrozilo dete.

Prema zakonu, roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo obavezan je da doprinosi izdržavanju deteta u vidu mesečnog novčanog iznosa – alimentacije. Visina alimentacije se određuje prema potrebama deteta i mogućnostima roditelja koji plaća alimentaciju. Prvobitno dosuđena alimentacija može da se menja, sa promenom potreba deteta. Neplaćanje alimentacije ima težinu krivičnog dela.

Razvod braka se bavi i pitanjem uređenja načina deobe zajedničke imovine. Posebnu imovinu (stečena pre braka) svaki supružnik zadržava, dok se zajednički stečena imovina (tokom trajanja braka) deli na jednake delove, osim u slučaju drugačijeg dogovora među supružnicima.

Za savete i postupke vezane za razvod braka, poželjno je konsultovati advokata za razvod braka.Advokat za porodično pravo (advokat za razvod braka) pruža pravnu podršku tokom procesa razvoda braka, uključujući sastavljanje sporazuma, vršenju pregovora o podeli imovine, alimentaciji, starateljstvu nad decom. Advokat za porodično pravo (advokat za razvod braka) pruža sledeće pravne usluge: pokreće brakorazvodnu parnicu odnosno podnosi tužbu za razvod braka, zastupa stranke, vodi postupak razvoda braka po tužbi pred sudom. Advokat za porodično (advokat za razvod braka) pravo se bavi pravnim poslovima vezanim za vršenje zajedničkog ili samostalnog starateljstva nad decom, postupcima za utvrđivanje načina viđanja dece ili izmene načina viđanja dece, kao i vraćanja starateljstva nad detetom. Advokat za porodično pravo (advokat za razvod braka) je posebno fokusiran na zaštitu prava deteta i postizanje najboljeg interesa za dete. Advokat za porodično pravo (advokat za razvod braka) preduzima sve pravne radnje usmerene na zaštitu prava deteta kroz regulisanje pitanja: starateljstvo, nasilje u porodici, upravljanje imovinom deteta i posredovanje u porodičnim odnosima. Važno pitanje kod razvoda braka je i pitanje deobe imovine. U tom smislu, kod sporazumnog razvoda braka advokat za porodično pravo (advokat za razvod braka) može sačiniti sporazum o deobi imovine, dok kod razvoda braka po tužbi advokat za porodično pravo (advokat za razvod braka) pruža sve pravne usluge u vezi deobe imovine supružnika, počev od pribavljanja dokumentacije, pa do zastupanja u postupku.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd pruža pravne usluge iz oblasti porodično pravo. Bogato pravno iskustvo i stručnost advokata za porodično pravo omogućava usluge kao što su rešavanje pitanja: porodični odnosi, brak, razvod, starateljstvo nad decom, alimentacija, deoba imovine i pitanja koja zavise od konkretnog slučaja svakog klijenta.