Skip to main content

Privredno pravo, kao pravna disciplina, obuhvata sve zakonske aspekte poslovanja, kako bi se osigurali uslovi pravičnosti, sigurnosti i stabilnosti u privredi. Privredno pravo je skup pravnih normi, koje regulišu poslovanje privrednih subjekata i odnose u privredi. Privredno pravo reguliše i pitanja vezana za privredne sporove.

Privredni spor se, u pravnom kontekstu, može definisati kao pravni postupak koji se vodi pred nadležnim sudom između privrednih subjekata (pravnih lica ili preduzetnika) zbog rešavanja njihovih spornih, međusobnih poslovnih odnosa.

Privredni sporovi obuhvataju razne vrste privrednih pitanja, kao što su ugovori, kupoprodaja robe, isporuka robe, pružanje usluga, naplata potraživanja, intelektualna svojina, konkurencija i monopol.

Brojni zakoni uređuju privredne sporove. Zakonom o privrednim društvima se uređuju pitanja, kao što su odnosi između članova privrednog društva, osnivanje, upravljanje privrednim društvom, restrukturiranje i prestanak rada privrednog društva. Ugovorni odnosi između privrednih subjekata, koji se primenjuju na sve vrste ugovora, su regulisani Zakonom o obligacionim odnosima. Zakonom o izvršenju i obezbeđenju se pravno uređuju pitanja naplate dugova i sprovođenje sudskih odluka, dok se zaštitom tržišne konkurencije i sprečavanjem monopola bavi Zakon o zaštiti konkurencije. Privredni sporovi mogu da se rešavaju i vansudski, arbitražom, što je uređeno Zakonom o arbitraži.

Privredni sporovi se vode pred nadležnim privrednim sudovima, kao osnovnim sudovima, dok se dalje razmatranje spornih privrednih pitanja vrši pred Apelacionim sudom ili Vrhovnim kasacionim sudom.

Privredni sporovi mogu biti:
• ugovorni sporovi (različito tumačenja uslova ugovora između preduzeća, a vode se najčešće kao sporovi za raskid ugovora, naknadu štete, nepoštovanje ugovornih obaveza),
• potraživanja i dugovi (neizmirene obaveze, kašnjenje u plaćanju i prinudne naplate dugova),
• restrukturiranje i stečaj (sva pitanja vezana za insolventnost preduzeća, postupke restrukturiranja ili stečaja),
• zaštita intelektualne svojine (privredni sporovi koji se tiču zaštite patenata, autorskih prava, žigova i drugih oblika intelektualne svojine),
• privredni sporovi u vezi sa konkurencijom i monopolom (povreda pravila konkurencije, monopolističke prakse i zloupotrebu tržišnog položaj),
• korporativno upravljanje i deoničarski sporovi (obuhvataju pravne probleme između akcionara, pitanja vezana za upravljanje privrednim subjektima i poštovanje pravila dobrog korporativnog upravljanja).

Advokati specijalizovani za privredno pravo (advokat za privredno pravo) se bavi svim pravnim pitanjima vezanim za poslovne transakcije, komercijalne ugovore, osnivanje i restrukturiranje kompanija, kao i rešavanje sporova između privrednih lica i preduzetnika. Advokat za privredno pravo pruža pravne usluge iz pravnih oblasti usko vezanih za poslovanje privrednih subjekata, kao što su ugovorno pravo, pravo intelektualne svojine, poresko pravo, zaštita konkurencije, radno pravo i korporativno upravljanje. Advokat za privredno pravo pomaže kod pravnih pitanja kao što su: savetovanje u skladu sa zakonskim odredbama, izrada privrednih dokumenata i ugovora, konsalting u vezi svih regulatornih pitanja kod osnivanja, rada ili gašenja privrednih subjekata, stečaj i likvidacija. Advokat za privredno pravo vodi sudski postupak pred privrednim sudom, zastupajući stranke u njihovom najboljem interesu. Tokom sudskog postupka, advokat za privredno pravo prilaže potrebnu dokumentaciju, izvodi dokaze i po potrebi veštake. Advokat za privredno pravo zastupa stranke i u žalbenim postupcima.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd ima stručni tim advokata, koji se bave pitanjima vezanim za privredno (trgovinsko, korporativno) pravo, pa time i privrednim sporovima. Kancelarija zastupa privredna lica i preduzetnike pred svim nadležnim institucijama i pomaže kod svakog koraka poslovanja privrednog subjekta, od osnivanja, pa do gašenja firme.