Skip to main content

U okviru radnog prava, definisano je i radno vreme, kao ključni element u odnosu između zaposlenog i poslodavca. Zakonom o radu se jasno definiše pojam radnog vremena, vrste radnog vremena, kao i obaveze i prava zaposlenih i poslodavaca u vezi obavljanja poslova.

Radno vreme je vremenski period u kome je zaposleni dužan da obavlja radne zadatke kod poslodavca u skladu sa ugovorom o radu, odnosno vremenski period u kome je poslodavcu raspoloživ da obavlja poslove prema nalozima poslodavca, na mestu gde se poslovi obavljaju, u skladu sa zakonom.

Radnim vremenom se smatra i onaj vremenski period u kom je zaposleni pripravan da se odazove na poziv poslodavca da bi obavio poslove ukoliko se ukaže takva potreba, pri čemu se zaposleni nije na mestu gde se njegovi poslovi obavljaju. Vreme pripravnosti, koje će se smatrati radnim vremenom, kao i visina naknade za to vreme se uređuje zakonom, opštim aktom poslodavca ili ugovorom o radu.

Radno vreme može biti:
• puno i nepuno radno vreme,
• skraćeno radno vreme,
• prekovremeni rad,
• noćni rad i rad u smenama.

Puno radno vreme je zakonski određeno kao radno vreme od 40 časova nedeljno. Puno radno vreme podrazumeva osmočasovni radni dan, pet dana u nedelji. U skladu sa zakonom, nepuno radno vreme je radno vreme kraće od punog radnog vremena, koje je najčešće prisutno kod specifičnih radnih pozicija.

Skraćeno radno vreme je radno vreme za poslove koji su naročito teški, naporni i obavljaju se u uslovima koji su štetni za zdravlje zaposlenog. Radno vreme, koje se skraćuje srazmerno štetnom dejstvu uslova rada na zdravlje i radnu sposobnost zaposlenog, a najviše 10 časova nedeljno (poslovi sa povećanim rizikom) je skraćeno radno vreme. Zaposleni koji radi skraćeno radno vreme ima sva prava iz radnog odnosa kao i zaposleni sa punim radnim vremenom.

Rad, koji je duži od punog radnog vremena, se smatra prekovremenim radom. Svaki rad koji prelazi puno radno vreme. Prekovremeni rad, a na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran, pri čemu prekovremeni rad ne može da traje duže od 8 časova nedeljno. Radno vreme, uključujući puno radno vreme i prekovremeni rad. ne može da bude više od 12 časova dnevno. Prekovremeni rad se dodatno plaća u skladu sa aktima poslodavca i zakonskim odredbama.

Rad u smenama postoji, kao oblik radnog vremena, kod poslodavca gde je organizacija rada takva da se zaposleni na istim poslovima smenjuje prema utvrđenom rasporedu, pri čemu izmena smena može da bude kontinuirana ili sa prekidima tokom određenog perioda dana ili nedelja (jutarnja, popodnevna, noćna smena). Ukoliko rad zaposlenog u smena uključuju noćni rad, poslodavac je dužan da tom zaposlenom obezbedi izmenu smena, tako da on ne radi neprekidno više od jedne radne nedelje noću. Zaposleni može da bude angažovan na noćnom radu duže od jedne radne nedelje, samo ukoliko postoji njegova lična, pisana saglasnost.

Advokat specijalizovan za radno pravo (advokat za radno pravo) može pružiti svu potrebnu pravnu pomoć, ukoliko postoji problem u vezi radnog vremena. Advokat za radno pravo pruža konsultantske usluge u pogledu zakonskih odredbi i mogućih zakonskih koraka vezi sa radnim vremenom, uključujući puno radno vreme, maksimalne prekovremene sate, rad tokom praznika i noćni rad. Advokat za radno pravo analizira ugovor o radu i shodno odredbama preduzima sve zakonske radnje u cilju zaštite radnog prava zaposlenog. Advokat za radno pravo rešava sporove vezane za radne odnose i radno vreme između poslodavaca i zaposlenih, zastupa klijenta u pregovorima ili pred sudom. Advokat za radno pravo pruža pravne usluge i poslodavcima, kako bi svi ugovori o radu i ostali pravni akti bili u skladu sa zakonom. Advokat za radno pravo se bavi i svim ostalim pravnim radnjama iz oblasti radno pravo.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd pomaže poslodavcima i zaposlenima u cilju zaštite prava i obaveze u vezi sa radom i radnim vremenom. Stručni tim advokata kancelarije pruža svu pravnu pomoć i podršku, kako bi se problem između zaposlenog i poslodavca prvenstveno rešio mirnim putem, a ukoliko to ipak nije moguće, preduzima sve pravne radnje pred sudom.