Skip to main content

Nasledno pravo je grana imovinskog prava, koja se bavi imovinskopravnim posledicama smrti. Nasledno pravo uređuje pravila nasleđivanja imovine, prava i obaveza preminule osobe (ostavioca) i u domaćem zakonodavstvu je regulisano Zakonom o nasleđivanju. Ključni pojmovi u naslednom pravu su ostavilac, ostavina, naslednici, testament, ostavinski postupak.

Ostavina i testament, kao instituti naslednog prava, se međusobno razlikuju po svom sadržaju i ukupnosti pravnog dejstva.

Osnovna razlika između ostavine i testamenta se ogleda u širini obuhvatanja imovine, prava i obaveza preminule osobe.

Ostale razlike između ostavine i testamenta:

  • Ostavina se određuje kao celokupna imovina, prava i obaveze koje ostaju iza ostavioca, dok je testament lična, jednostrana, pisana izjava volje ostavioca, kojom on uređuje način raspodele svoje imovina nakon smrti. Ostavina je širi pojam u odnosu na testament, kojim se izričito određuje ko su naslednici, kako nasleđuju imovinu i u kom iznosu.
  • Ostavina obuhvata celokupnu imovinu ostavioca, što uključuje i pokretnu i nepokretnu imovinu, novac, dugove, sva prava i obaveze koje ostaju i posle smrti ostavioca. Za razliku od ostavine, testament može da sadrži određene pretpostavke i uslove o raspodeli imovine među naslednicima, ali i druge želje koje ne moraju biti direktno vezane za samo nasleđivanje (ko je izvršilac testamenta).
  • Ostavina i testament se razlikuju i po načinu postupka kojim se izvršavaju. Ostavina se pokreće ostavinskim postupkom pred sudom ili javnim beležnikom, uz primenu zakonskog naslednog prava, ukoliko ne postoji testament. Ostavinski postupak je vanparnični postupak za raspravljanje ostavine (zaostavštine), koji se pokreće po službenoj dužnosti i u kom sud utvrđuje ko su naslednici umrlog, koja imovina sačinjava njegovu zaostavštinu i koja prava i obaveze iz zaostavštine pripadaju naslednicima i svim drugim licima. Testament se pokreće u okviru ostavinskog postupka i to samo u slučaju da je sačinjen. Testament omogućava da ostavilac odluči o raspodeli imovine i mimo zakonskih naslednika, uz jedino ograničenje vezano za nužni deo. Za testament je karakteristično i to da naslednici imaju pravo da ga ospore, ukoliko smatraju da postoje određene nepravilnosti.

Postupak nasleđivanja, bilo da je reč o ostavini (zakonsko nasleđivanje) ili testamentu, u najvećem broju slučajeva, zahteva stručnu pravnu pomoć u cilju zaštite interesa naslednika i omogućavanja ostvarivanja naslednog prava. Advokat specijalizovan za sporove oko nasleđivanja i naslednog prava, odnosno advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) se bavi svim pravnim uslugama vezanim za pitanja nasleđivanja, zaostavštine, testamenta i ostalih prava koja proističu po osnovu nasleđivanja umrlog lica.

Advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) može biti angažovan u slučaju postupka raspravljanja zaostavštine – ostavinskog postupka. U slučaju pokretanja ostavinskog postupka, advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) vodi postupak i zastupa stranke tokom ostavinskog postupka i vrši sledeće pravne radnje: podnošenje predloga za pokretanje ostavinskog postupka, preuzimanje ostavinskog rešenja, podnošenje pravnog leka, kao i odricanje od prava na podnošenje pravnog leka. Advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) će takođe, na osnovu punomoćja, pribavljati i svu prateću dokumentaciju, a koja se traži od državnih i javnih organa i registara, kao dokazni materijal neophodan za nesmetano i uspešno vođenje ostavinskog postupka.

Advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) pruža i sve pravne usluge vezane za testament. Advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) može biti angažovan u slučaju sastavljanja usmenog ili svojeručnog zaveštanja, gde se ostaviocu priprema zaveštanje koji on svojeručno prepiše. Ako je zaveštanje pred sudom ili javnim beležnikom, advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) priprema tekst zaveštanja. U pojedinim slučajevima, ako postoji sumnja da je testament sastavljen od strane lica koje nije bilo sposobno za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta ili je testament sastavilo u okolnostima prinude (ne svojom izričitom voljom), advokat za ostavinski postupak (advokat za ostavinu) može tražiti opoziv takvog testamenta.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd, u okviru pravnih usluga koje pruža, nudi i advokatske usluge iz oblasti naslednog prava. Tim advokata kancelarije, sa užom specijalizacijom iz oblasti naslednog prava, može biti angažovan za pravne poslove u vezi ostavine, ostavinskog postupka, testamenta i svih drugih oblika nasleđivanja.