Skip to main content

Zakon o invalidskom i penzijskom osiguranju uređuje pitanja vezana za penzijsko i invalidsko osiguranje i to tako da su ova dva vida osiguranja obavezna. Prema istom zakonu penzijski sistem u Republici Srbiji čine i dobrovoljni penzijski fondovi i penzijski planovi. Postojanjem obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja obezbeđuju se prava osiguranika za slučajeve kao što su starost, invalidnost, smrt i telesno oštećenja.

Obavezno osigurana lica su zaposlena lica, lica koja samostalno obavljaju delatnost i poljoprivrednici. Lice stiče svojstvo osiguranika kada otpočne radni odnos (prvim danom radnog odnosa), a prestaje mu to svojstvo danom prestanka radnog odnosa, obavljanja samostalne ili poljoprivredne delatnosti. Svojstvo osiguranika se utvrđuje na osnovu prijave na osiguranje (kod prestanka – odjave osiguranja).

Starosna penzija je novčana naknada na koju osigurano lice ima pravo nakon ispunjenja zakonom propisanih i obaveznih uslova.

Zakonodavac je odredio da lice stiče pravo na starosnu penziju ako ima:

  • navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja ili
  • navršenih 45 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života.

Zakonska odredba (65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja) će se u potpunosti primenjivati tek od 2032. godine, jer je Zakonom propisan prelazni period u kome će se ti, izmenjeni, uslovi za osiguranika ženu, u pogledu navršenja potrebnih godina života, uvoditi postupno – tako je za 2024. godinu 63 godine i osam meseci života.

Zakon daje mogućnost odlaska i u prevremenu starosnu penziju. Da bi neko stekao pravo na prevremenu starosnu penziju, uslovi koje treba da ispuni su najmanje 40 godina staža osiguranja i najmanje 60 godina života.

Nakon sticanja prava na starosnu penziju i dobijanja rešenja, penzija se isplaćuje od dana ispunjenja uslova. Zahtev za ovaj način isplate mora biti podnet u roku od šest meseci od dana ispunjenja uslova propisanih za sticanje prava, odnosno od dana prestanka osiguranja. Ukoliko je zahtev podnet po isteku roka od 6 meseci, penzija se isplaćuje od dana podnošenja zahteva i za šest meseci unazad.

Osiguranik koji prima starosnu penziju može otpočeti da obavlja samostalnu delatnost, poljoprivrednu delatnost ili bude u radnom odnosu. Danom prestanka uplate doprinosa po nekoj od navedene osnove, osiguranik ima pravo na mu se ponovo odredi visina penzije, ali samo ukoliko je po tom osnovu bio osiguran minimum godinu dana.

Pravo na starosnu penziju se ostvaruje tako što se podnosi zahtev kod Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (RF PIO), nakon isteka osiguranja. Izuzetak su osiguranici koji obavljaju delatnost u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad privatnih preduzetnika, a koji pravo na starosnu penziju ostvaruju ispunjenjem uslova za sticanje prava na starosnu penziju.

Uz sve propisane zahteve i obrasce, prilaže se i prateća dokumentacija, kojom se dokazuje visina ostvarenog radnog staža, plaćanje doprinosa, obavljanje delatnosti (u zemlji i/ili inostranstvu), postojanje radnog odnosa, dokazi o prestanku postojanja osnova za plaćanje doprinosa iz obaveznog osiguranja i druge tražene informacije.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd ima dugogodišnje iskustvo iz oblasti osiguranja i sticanja prava iz obaveznog (ali i dobrovoljnog) osiguranja, bez obzira na vid sticanja prava iz osiguranja. Tim advokata pruža sve usluge, od konsultacija, do zastupanja u sudskim postupcima povodom ostvarivanja prava na penziju. Kancelarija podnosi zahteve i dokumentaciju za ostvarivanje penzije u Srbiji, dopunjuje i kompletira podnete zahteve odgovarajućom dokumentacijom, prati odnosno vrši uvid u predmet i shodno tome podnosi odgovarajuće zahteve Direkciji PIO.