Skip to main content

Uzbunjivač je fizičko lice, koje prijavljuju nezakonite, neetičke ili štetne radnje u okviru organizacija. Prema domaćem zakonodavstvu, svaki uzbunjivač ma zakonsku zaštitu, koja je regulisana Zakonom o zaštiti uzbunjivača, ali i međunarodnim aktima i pravilnicima. Zakon o zaštiti uzbunjivača štiti osobe koje prijavljuju korupciju, zloupotrebu ovlašćenja, kršenje zakona ili druge nepravilnosti u javnom ili privatnom sektoru.

Zakon garantuje zaštitu uzbunjivačima i to tako da je:
– zabranjeno je sprečavanje uzbunjivanja,
– odredba opšteg akta ili pojedinačnog akta organizacije ili firme, kojom se sprečava uzbunjivanje, je ništava,
– zabranjeno preduzimanje štetne radnje,
– povezano lice sa uzbunjivačem uživa podjednaku pravnu zaštitu kao i sam uzbunjivač.

Suštinska zaštita uzbunjivača podrazumeva zaštitu od otkaza, degradacije, mobinga ili bilo kakve druge osvete zbog prijavljivanja nepravilnosti odnosno zbog uzbunjivanja.

Poslodavci su u obavezi da uspostave interni mehanizam za uzbunjivanje, a državni organi su dužni da reaguju na prijave uzbunjivača. Status uzbunjivača u smislu radnog mesta ili ma kog drugog prava u organizaciji ne sme biti ugrožen postupkom uzbunjivanja. Ukoliko se zakonske odredbe o zaštiti uzbunjivača ne poštuju, predviđene su kazne za kršenje zakona.

Pravo na zaštitu kao uzbunjivač, ima lice koje učini verovatnim da je prema njemu preduzeta neka štetna radnja, u slučaju da je lice koje je preduzelo štetnu radnju, pogrešno smatralo da je to lice uzbunjivač, odnosno njegovo povezano lice (supružnik, rođak). Takođe i lice koje traži podatke u vezi sa informacijom, ima pravo na zaštitu kao uzbunjivač.

Prema zakonu uzbunjivač ima prava na:
– zaštitu od odmazde,
– sudsku zaštitu i hitno sudsko odlučivanje,
– naknadu štete ako trpi posledice zbog prijave,
– poverljivost identiteta.

Razlikuje se nekoliko načina zaštite uzbunjivača:
• zaštita identiteta – poslodavac i nadležni organi kod kojih je prisutno uzbunjivanje, ne smeju otkriti identitet uzbunjivača bez njegovog pristanka,
• zaštita od odmazde – Zakon o zaštiti uzbunjivača zabranjuje otkaze, smanjenje plate, premeštaj na lošije radno mesto, mobing i svake druge oblike odmazde prema uzbunjivačima,
• pravo na sudsku zaštitu – svaki uzbunjivač može podneti tužbu sudu ukoliko trpi posledice zbog prijavljivanja nepravilnosti odnosno zbog uzbunjivanja, a sudski postupci u slučajevima uzbunjivanja su po svojoj prirodi hitni sudski postupci,
• pravna pomoć – uzbunjivačima je omogućena besplatna pravna pomoć, uključujući i zaštitu od strane Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i drugih institucija,
• pravo na naknadu štete – ukoliko uzbunjivač pretrpi štetu zbog uzbunjivanja, može tražiti nadoknadu na sudu.

Svaki uzbunjivač uživa zakonsku zaštitu u smislu odmazde i preduzimanja štetnih radnji protiv njega, dok se za pojedince ili organizacije predviđene kazne u slučaju da vrše odmazdu nad uzbunjivačima, uključujući novčane kazne i poništavanje nezakonitih odluka, kao što je otkaz.

Zakonom je zabranjena zloupotreba uzbunjivanja, koja postoji ukoliko lice dostavi informaciju za koju je znalo da nije istinita ili pored zahteva za postupanje u vezi sa informacijom kojom se vrši uzbunjivanje traži protivpravnu korist.