Skip to main content

Intelektualna svojina, kao pravna kategorija je u domaćem zakonodavstvu regulisana i uređena brojnim zakonima i uredbama, kojima se regulišu prava intelektualne svojine, kao i njihova zaštita. Intelektualna svojina je pojam kojim se opisuju određene kreacije ljudskog uma i komercijalni simboli, koji predstavljaju bestelesna dobra, a koja uživaju zaštitu na osnovu različitih nivoa isključivih prava, što omogućuje njihovu komercijalizaciju i eksploataciju na tržištu.

Prava intelektualne svojine su razne vrste zakonom definisanih prava koja zajednički predstavljaju duhovne, intelektualne tvorevine koje imaocu donose mogućnost ekonomske eksploatacije sopstvene tvorevine u uslovima u kojima je isključen konkurencija. Intelektualna svojina je predmet (tvorevina ljudskog duha i uma) zaštite intelektualnih prava.

Intelektualna svojina, najšire gledano, se deli na autorsko pravo i srodna prava i pravo industrijske svojine.

Pravna pomoć advokata za intelektualnu svojinu je sveobuhvatna i odnosi se na sve pravne radnje, bilo da se radi o zaštiti prava intelektualne svojine, njihovom prenosu ili licenciranju ili zastupanju u sudskom sporu povodom povrede prava intelektualne svojine.

Intelektualna svojina – zaštita prava i pomoć advokata

Ukoliko je potrebno zaštiti pravo intelektualne svojine, advokat vrši sve neophodne provere u pogledu podobnosti za zaštitu prava i savetuje na koji način je najbolje izvršiti zaštitu prava autorskog dela, brenda, dizajna, izuma, žiga i svakog drugog oblika intelektualne svojine.

U slučaju da je potrebna registracija prava intelektualne svojine, pomoć advokata se ogleda u sledećem: pružanje pravne pomoći oko dokaza o autorstvu i same registracije, priprema dokumentacije i vođenje postupka za registraciju žiga, patenta ili zastupanje kod registracije industrijskog dizajna odnosno izgleda proizvoda pred nadležnim institucijama i zavodima.

Ukoliko autor želi da svoje pravo zaštiti i na međunarodnom nivou, advokat pruža svu pravnu pomoć vezanu za dokumentaciju i sprovođenje samog postupka registracije i međunarodne zaštite.

Intelektualna svojina – ugovori i poslovanje i pravna pomoć advokata

Korišćenje intelektualne svojine u komercijalne svrhe zahteva sastavljanje potrebne dokumentacije (ugovora), kojima se omogućava dozvola upotrebe ili korišćenja određenog prava intelektualne svojine trećem klicu. Advokat za intelektualnu svojinu sastavlja sve vrste ugovora, počev od licencnih ugovora kojima se dozvoljava korišćenje muzike, softvera ili nekog drugog prava, ugovora o prenosu prava ili ugovora o radu u vezi sa delima stvorenim u okviru nekog posla. Važnost ugovora je velika, jer se njime ujedno i štite prava autora i strogo određuju uslovi pod kojima treće lice intelektualno pravo može koristiti. Tokom perioda važenja ugovora, advokat pruža usluge konsultacije i provere pravne ispunjenosti (kršenje) predviđenih uslova.

Intelektualna svojina – rešavanje sporova i zastupanje advokata

Najčešće vrste sporova u oblasti intelektualne svojine su povodom: neovlašćenog korišćenja (piraterija, plagijat), povrede žiga ili patenta, vlasništva nad pravima intelektualne svojine, nepravedno iskorišćavanje ugleda brenda ili povrede moralnih prava autora dela. Sporovi se mogu rešavati vansudski (pregovori ili medijacija), gde advokat zastupa klijenta štiteći njegove najbolje interese ili sudski postupci, gde je uloga advokata veoma važna i obuhvata sve radnje od prikupljanja dokumentacije i dokaza, pokretanja parničnog postupka ili podnošenje krivične prijave i zastupanja tokom postupka. Advokat za intelektualnu svojinu takođe daje savete o prevenciji budućih povreda prava.