Skip to main content

Nakon smrti nekog lica nastupaju imovinsko-pravne posledice, koje podrazumevaju nasleđivanje imovine preminulog lica (zaostavštine ostavioca). Zaostavštinu preminulog lica obuhvataju nasleđivanju podobna prava i obaveze, koja su ostaviocu pripadala u trenutku njegove smrti. Pokretanje postupka raspravljanja zaostavštine je ostavinski postupak ili ostavinska rasprava.

Ostavinski postupak je vanparnični postupak. Svi elementi ostavinskog postupka su definisani Zakonom o vanparničnom postupku. Ostavinski postupak može pokrenuti sud ili ga mogu pokrenuti zainteresovana lica (ili punomoćnika), koja obaveštavaju sud da je neko lice umrlo. Ostavinski postupak (postupak raspravljanja zaostavštine) podrazumeva nekoliko etapa vođenja ostavinskog postupka sa ciljem utvrđivanja ko su naslednici preminulog, koja imovina se nasleđuje i koja prava i obaveze im pripadaju iz zaostavštine.

Najveći značaj ostavinskog postupka proizilazi iz činjenice da raspravljane zaostavštine osigurava zakonitost i pravnu sigurnost prenosa imovine sa preminule osobe na naslednike.

Advokat za ostavinu može biti od velike pomoći u procesu raspodele imovine nakon smrti (ostavinskom postupku), jer obezbeđuje da se imovina preminule osobe pravilno i zakonski raspodeli.

Pravna pomoć advokata za ostavinu tokom ostavinske rasprave je široka i kompleksna i obuhvata sve one advokatsko-pravne radnje, počev od pripreme postupka do njegovog zatvaranja.

Advokat za ostavinu podnosi formalni zahtev sudu za otpočinjanje ostavinskog postupka. Advokat za ostavinu potom priprema svu potrebnu dokumentaciju (testament, smrtni list, popis imovine i dugova preminule osobe) za sud i ostavinski postupak. U pogledu imovine, advokat za ostavinski postupak utvrđuje šta sve čini imovinu preminulog lica (ostavioca) odnosno ostavinsku masu – nekretnine, vozila, bankovni računi, investicije i lična imovina, a po potrebi angažuje stručnjake koji će proceniti vrednost te imovine. Ukoliko je ostavilac sačinio testament, advokat za ostavinu pomaže izvršiocu testamenta u razumevanju njegovih dužnosti i obaveza i pruža savete na koji način pravilno upravljati i raspodeliti imovinu u skladu sa testamentom i zakonom. Advokat za ostavinu obaveštava sve potencijalne naslednike o postojanju ostavinskog postupka i upućuje ih u zakonska prava koja imaju. Angažovani advokat za ostavinu izvršava i poslove komunikacije sa poveriocima – informiše ih o smrti dužnika i procesu raspodele imovine, kako bi se regulisali dugovi preminule osobe. Pre ostavinskog postupka, advokat za ostavinu pomaže da se mirnim putem i pregovaranjem reše eventualne nesuglasice među naslednicima.

U toku ostavinskog postupka, advokat za ostavinu, zastupa stranke u postupku u cilju ostvarivanja njihovih prava i zaštite najboljih interesa. Advokat za ostavinu podnosi dokazni materijal, neophodan za nesmetano i uspešno vođenje ostavinskog postupka. Posebno važna je pravna pomoć advokata za ostavinu u situacijama kada postoji osporavanje testamenta. Advokat za ostavinu zastupa stranke pred sudom i svim sporovima oko nasleđivanja.

Kada je ostavinski postupak okončan, advokat za ostavinu pomaže u zatvaranju ostavinskog postupka i obezbeđuje da su svi relevantni dokumenti i izveštaji podneti sudu. Opunomoćeni advokat za ostavinu preuzima ostavinsko rešenje, podnosi pravni lek, kao i odricanje od prava na podnošenje pravnog leka. Pored pravilne raspodele imovine nakon smrti ostavioca i prenosa vlasništva nad imovinom, slede i određene poreske obaveze po osnovu nasleđivanja. Advokat za ostavinu pruža sve potrebne informacije naslednicima o poreskim obavezama, izradi dokumentacije kod prenosa vlasništva i upisa u katastar.

Advokatska kancelarija Slavica Janjić i saradnici Beograd je brojnim klijentima, fizičkim i pravnim licima, omogućila zakonsko ostvarivanje prava iz raspodele imovine nakon smrti ostavioca. Advokatski tim kancelarije, sa užom specijalizacijom iz naslednog prava, a time i ostavinskog postupka, može biti angažovan za sva pravna pitanja i pravne radnje u pogledu nasleđivanja, bilo testamentarnog, bilo zakonskog.