Medicinsko pravo, u objektivnom smislu, podrazumeva skup pravnih pravila (propisa) koja uređuju medicinsku delatnost, utvrđuju svojstva lica koja tu delatnost obavljaju i njihov odnos prema korisnicima zdravstvenih usluga.
Propisi koju uređuju medicinsko pravo su brojni, počev od Ustava, preko oblastima prava kao što su: krivično, procesno, upravno, građansko, radno, socijalno, porodično i međunarodno pravo.
U širem smislu u sastav ove definicije ulaze i propisi koji se odnose na lekove i medicinska sredstva.
Osnovne karakteristike medicinskog prava:
- medicinsko pravo je grana prava koja se odnosi na medicinsku delatnost,
- medicinsko pravo obuhvata sve pravne aspekte svih zdravstvenih delatnosti, sve subjekte, odnose i postupke za koje pravo vezuje određene pravne učinke.
Principi medicinskog prava utvrđuju da bolestan čovek ima:
- pravo na odgovarajuće lečenje i poštovanje dostojanstva,
- pravo na istinitu informaciju,
- pravo uvida u medicinsku dokumentaciju,
- pravo na čuvanje medicinske tajne,
- pravo na samoodlučivanje, odnosno samoodređenje u pogledu terapije i terapijskih procedura.
Načela medicinskog prava odnosno zdravstvenog prava:
- sveobuhvatnost zdravstvene zaštite (obuhvata svo stanovništvo Republike Srbije),
- kontinuiranost (zdravstvena zaštita je kontinuirano obezbeđenja kroz primarnu zdravstvenu delatnost koja pruža neprekidnu zdravstvenu zaštitu stanovništvu sve životne dobi),
- dostupnost (ostvaruje se postojanjem mreže zdravstvenih ustanova, privrednih subjekata koji obavljaju zdravstvenu delatnost i zdravstvenih radnika na području čitave države),
- celovit pristup (primarna zdravstvena zaštita se osigurava sprovođenjem svih neophodnih mera za unapređenje zdravlja i prevencijom bolesti, kao i lečenjem i rehabilitacijom),
- specijalizovan pristup (postojanje posebnih specijalizovanih kliničkih, javnozdravstvenih dostignuća i znanja i njihova primena u praksi).
Bitan aspekt medicinskog prava je očuvanje ljudskog života, tela, zdravlja i dostojanstva, kao i zaštita ljudskih prava. Zakonom o zaštiti i unapređenju prava pacijenata svakom pacijentu se garantuje opšte i jednako pravo na kvalitetnu i kontinuiranu zdravstvenu zaštitu primerenu njegovom zdravstvenom stanju, u skladu sa opšteprihvaćenim stručnim standardima i etičkim načelima, u najboljem interesu pacijenta uz poštovanje njegovih ličnih stavova i sloboda.
Medicinsko pravo obuhvata:
– pravne aspekte zdravstvenih delatnosti,
– sve subjekte zdravstvene delatnosti,
– odnose i postupke za koje se vezuju određena prava i obaveze.
Advokat za medicinsko pravo pruža pravnu pomoć vezano za obavljanje zdravstvene delatnosti, subjekte zdravstvene delatnosti, te prava i obaveze subjekata medicinske prakse, a posebno zaštitom prava pacijenata.
Advokat za medicinsko pravo se bavi svim pravnim poslovima koji su bitni za osnivanje zdravstvenih ustanova, kao što su: opšte bolnice, specijalizovane bolnice, zavodi, apotekarske ustanove, privatne prakse (ordinacije opšte medicine, specijalističke ordinacije, stomatološke ordinacije, poliklinike, laboratorije i apoteke kao privatne prakse).