Skip to main content

Intelektualna svojina obuhvata prava koja pojedincima i pravnim licima omogućavaju zaštitu svojih nematerijalnih tvorevina – ideja, izuma, umetničkih dela, znakova i drugih rezultata intelektualnog rada. Intelektualna svojina se deli na dve glavne grupe: prava industrijske svojine (patent, žig i drugo) i autorsko i srodna prava.

Oblik intelektualne svojine je i licenca.

Licenca je pravni dokument kojim vlasnik intelektualne svojine daje drugoj strani dozvolu za korišćenje ili raspodelu svoje intelektualne svojine, pod određenim uslovima.

Kada nosilac prava intelektualne svojine želi da drugom licu dozvoli korišćenje svog prava, bez prenosa vlasništva tada mu izdaje licencu. Licenca se odnosi na dozvolu, ali i na dokument na koji se ta dozvola odnosi. Licencu može izdati jedna strana (izdavač licence), drugoj strani, u okviru dogovora između te dve strane, čime se daje dozvola korišćenja nekog licenciranog materijala od strane lica koje uzima licencu.

Licenca se daje kada:

  • vlasnik želi da unovči svoje pravo,
  • nosilac prava ne može sam da koristi izum, žig ili delo,
  • zbog širenja na druga tržišta,
  • ako je to uslov partnerstva ili saradnje,
  • ukoliko je to zakonska obaveza („obavezna licenca“).

Licenca kao oblik prava intelektualne svojine u Republici Srbiji regulisana je pre brojnim zakonima, u zavisnosti od toga o kojim intelektualnim tvorevinama je reč:

  • Zakon o autorskom i srodnim pravima uređuje: autorsko pravo, srodna prava, licenciranje prava iskorišćavanja muzike, teksta, softvera;
  • Zakon o patentima uređuje: zaštitu patenata (inovacija), ugovor o licenci za patent,
  • Zakon o žigovima reguliše: zaštitu robnih i uslužnih žigova, pravo nosioca žiga da daje licencu trećim licima, gde Licenca može biti upisana u registar žigova kod Zavoda za intelektualnu svojinu,
  • Zakon o pravnoj zaštiti industrijskog dizajna Omogućava nosiocu dizajna da ustupi prava ili da licencu.

Ugovor o licenci je osnovni pravni instrument kojim se ovakav promet ostvaruje i regulisan je Zakonom o obligacionim odnosima. Zakonom je propisano da se ugovorom o licenci obavezuje davalac licence da sticaocu licence ustupi, u celini ili delimično, pravo iskorišćavanja pronalaska, tehničkog znanja i iskustva, žiga, uzorka ili modela, a sticalac licence se obavezuje da mu za to plati određenu naknadu. Ugovorom o licenci se vrši promet prava industrijske svojine, odnosno jednog ili više imovinskopravnih ovlašćenja.

Razlikuju se dva tipa licence:

  • isključiva, ona kojom sticalac stiče isključivo pravo iskorišćavanja predmeta licence, i ona se mora izričito ugovoriti;
  • neisključiva licenca (prosta).

Sadržina ugovora o licenci podrazumeva određena prava i obaveze na strani davaoca i na strani sticaoca licence. Davalac licence ima obavezu da preda predmet licence sticaocu u određenom roku, da mu daje uputstva i obaveštenja neophodna za korišćenje predmeta licence, da garantuje tehničku izvodljivost i tehničku upotrebljivost predmeta licence, i da pruži sticaocu zaštitu od evikcije, dok se u isto vreme sticalac obavezuje da iskorišćava predmet licence na ugovoreni način, u ugovorenom obimu i granicama, da čuva predmet licence u i da koristi naknadna usavršavanja, da plati licencnu naknadu, kao i da obeleži robu oznakom o proizvodnji po licenci.

Za sva pitanja u vezi licence, kao oblika intelektualne svojine, pravne i stručne odgovore daje lice specijalizovano za pravnu oblast intelektualna svojina – advokat za intelektualnu svojinu. Advokat za intelektualnu svojinu određuje koji zakon se u konkretnom slučaju primenjuju u zavisnosti od vrste intelektualne svojine i upoznaje stranku sa pravima i obavezama, koja proističu iz zakona. Advokat za intelektualnu svojinu sastavlja ugovor o licenci, bilo da je reč o isključivoj ili neisključivoj licenci. Nadalje, advokat za intelektualno pravo pomaže strankama tokom realizacije zakona o licenci, daje dodatna objašnjenja i upozorava na sva zakonska ograničenja. Ukoliko je licencu neophodno upisati u neki registar, advokat za intelektualnu svojinu pruža i tu uslugu. U slučaju sporova povodom ugovora o licenci i zloupotrebe licence, advokat za intelektualnu svojinu podnosi tužbu, zastupa stranku pred sudom i štiti njene najbolje interese. Ako dođe do žalbenih postupaka, advokat za intelektualnu svojinu podnosi žalbe i zastupa stranke u žalbenom postupku.